SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Goji – Kustovnica čínska

2.89 €/ks

Vypredané
Kustovnice čínská

O rastline

Kustovica čínská, podobne ako Schizandra čínska, patrí medzi tradičné rastliny čínskej medicíny. V súčasnej dobe bývajú využívané predovšetkým plody. O Kustovici a jej účinkoch sa vyjadruje aj slávny čínsky lekár Li Š – čen (1518 – 1644), ktorý si vysvetľoval dlhovekosť obyvateľov dediny Nan – čchiou okrem iného aj striedavým pitím vína z plodov tejto rastliny. Lekári pôsobiaci v období dynastie Ming (1368 – 1644) informovali o pôsobení Kustovice pri liečbe reumatizmu a kožných ochorení. Známa je tiež ako Goji, alebo pod latinským názvom Lycium chinesa. Veľkosťou a vzhľadom sa podobá naším šípkam, ale chuťovo je značne odlišná. Jej plody sú sladšie a konzumujú sa so semenami, ktoré sú rozprestreté v plode. V Číne je považovaná za nenahraditeľný potravinový doplnok. Je známa svojou mnohostrannou prospešnosťou. Výrazne posilňuje obranyschopnosť a imunitu organizmu. Harmonizuje činnosť pečene, slinivky a aj ľadvín, spriechodňuje a uvoľňuje energetické blokády v pečeňových a ľadvinových meridiánoch. Zlepšuje tvorbu krviniek a spriechodňuje kardiovaskulárny systém. Posilňuje zrak, upokojuje podráždené oči a zlepšuje ostrosť videnia.

V plodoch sú obsiahnuté najmä sacharidy (9 %), bielkoviny (3 – 4,5 %) a tuky (2 %). Ďalej v nich nájdeme karotenoidy zeaxanthin a phsysalieu so silnými antioxidačnými účinkami. Z vitamínov sú zastúpené hlavne C, A, B1, B2, B6 a E. Cennou látkou, ktorá je tiež obsiahnutá v plodoch, je betain. Táto látka je súčasťou metabolických procesov. Chráni bunky v tkanivách pred dehydratáciou a aj osmotickou inaktiváciou a šetrí energiu v organizme. Znižuje hladinu cukru a tuku v krvi a tlmí vznik aterosklerózy. Významné sú aj steroidy, gramisterol, citrostadienol, lophenol, obtusifolid, cycloartenol a prítomný je aj beta – sitosterol. Ďalej nachádzame dvadsať druhov aminokyselín vrátane ôsmich esenciálnych. Zastúpené látky udržujú a podporujú bunkový rast a udržujú stálosť DNA.

Plody obsahujú veľké množstvo minerálnych látok: na 100 g plodov 56 mg fosforu, 22 mg vápnika, 1,3 mg železa a ďalších 20 druhov stopových prvkov ako je selén, meď, zinok, germanium a iné.

Využitie

Plody Kustovice sú v Číne jednou z hlavných prísad mäsitých jedál. Obľúbená je s bravčovým mäsom s bambusom, ale aj s kuracím, rybami apod. Veľmi sa tiež využíva pri príprave vegetariánskej stravy (napr. s ryžou, fazuľami atď.) Plody sa dajú kandizovať, nakladať do medu, mraziť alebo sterilizovať. Používajú sa tiež k výrobe tzv. „Lámskeho vína“ alebo destilátov. Sušené plody majú sladkokyslú príjemnú chuť. Konzumujú sa samostatne alebo spolu s iným sušeným ovocím. Plody majú schopnosť absorbovať vzdušnú vlhkosť, čím sa stávajú mäkké. Doporučená denná dávka je 6 – 15 suchých plodov.

Pestovanie

Kustovica je veľmi nenáročná a otužilá. Pre pestovanie sú vhodné všetky bežné typy pôd s výnimkou ťažkých a kyslých. Rastliny vysádzame najlepšie v jarných mesiacoch apríl – máj. Pri výsadbe obohatíme spodok jamy vyzretým kompostom, môžeme tiež zapraviť 10 – 15 g plného hnojiva (superfosfát, Ceresit apod.) V prvom roku v suchšom období zavlažujeme. Kustovice vysádzame jednotlivo alebo do rád s rozostupom 2 – 2,5 m. V prvom roku po vysadení rastlín vedieme jeden hlavný výhon.

Druhým rokom v marci skrátime hlavný výhon vo výške 0,5 – 0,6 m. Podporíme tým obrast hlavných kostrových vetiev, ktoré budú tvoriť základ koruny. Výhonky, ktoré vyrastú z hlavného kmeňa, zaštipneme na 10 cm. Tým podporíme druhotné vetvenie. Tri až štyri vetvy vyrastajúce na hlavnom kmeni nezaštipujeme. V treťom roku vyberieme najsilnejší výhon ako základ pre budúci predlžujúci sa hlavný kmeň. Skrátime ho o 10 – 15 cm, pre podporu vetvenia. Ďalšie výhony taktiež skrátime o 10 cm. Pokiaľ budú vyrastať nejaké výhonky na kostrových vetvách, použijeme jeden ako predlžujúcu sa vetvu a skrátime ho 20 cm nad vrcholom koruny stromu. Na kmeni necháme 4 – 5 vetiev ako plodiaci obrast. Ostatný obrast z hlavného kmeňa odstránime.

Vo štvrtom až piatom roku postup z tretieho roka opakujeme a použijeme spodnú vetvu na zvetšenie koruny. Vyrastajúce vlky použijeme na zvýšenie koruny. Kde je 15 – 20 cm nad korunou, skracujeme. Rastliny po piatich až šiestich rokoch dosahujú výšku 1,5 m , šírka koruny je 1,3 – 1,5 m. Prerezávanie rastlín vykonávame po zbere v januári až marci, kedy odstraňujeme staré a suché vetvy, ktoré príliš zahustili krík. Tým uvoľňujeme priestor pre prístup svetla a vzduchu dovnútra prerastenej koruny.

Prílohy


Goji - celý návod na stiahnutie




© PepinoGold.sk,
2002 – 2024