SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Kanadská čučoriedka - Vaccinium corymbosum

3.29 €/ks

Vypredané
Kanadská čučoriedka
Kanadská čučoriedka_

O rastline

Pôvod a rozšírenie

Čučoriedka hroznovité (ďalej čučoriedka) má rôzne ďalšie názvy a prívlastky, ako napríklad veľkoplodá, záhradné, Kanadská (existuje samostatný druh Vaccinium canadenis) alebo chocholíkatá pochádzajúce zo Severnej Ameriky, kde sa s jej pestovaním začalo už koncom 19. storočia. Zatiaľ čo európska čučoriedka (Vaccinium myrtillus) sa vyznačuje poliehavými rastom, divo rastúce severoamerický druh dosahuje výšku až 3 metre. Zámerným výberom typov s veľkými plodmi vznikol postupne široký genofond, ktorý bol základom k následnému a cieľavedomému výberu a šľachtenia. Koncom minulého storočia sa začalo s pestovaním čučoriedok hroznovitých v Holandsku, Nemecku a Poľsku. V dnešnej dobe sa už rozšírilo jej pestovanie v celej Európe. Odrody na našom trhu patrí do druhu čučoriedky chocholičnaté, prípadne čučoriedky úzkolistej. V našich podmienkach sa môžu čučoriedky pestovať vo všetkých polohách. Ponúkaný sortiment obsahuje niekoľko desiatok odrôd. Pre začínajúcich pestovateľov možno odporučiť už známou a preverenou odrodu Duke, ktorá sa vyznačuje skorosti a dozrieva v druhej júlovej dekáde. Do hôr sa nehodí. Stredne skorá plastická odroda Bluecrop sa dá pestovať aj v najvyšších polohách. Neskorá odroda Berkeley dozrieva začiatkom septembra. Rastliny nie sú samoopelivé, preto na stanovišti vysádzame aspoň dve rastliny.

Stanovište

Čučoriedka sa výrazne odlišuje od ostatných ovocných druhov v nárokoch na agroekologické podmienky pestovania. Bezpodmienečne vyžaduje kyslú pôdnu reakciu. Optimálne hodnoty sa pohybujú od 4 – 5,5 pH. V zásaditých pôdach živoria a hynie. Tiež voľba prostredia je dôležitá. Aj keď je čučoriedka dostatočne mrazuvzdorná, do mrazových kotlín alebo polôh s príliš silnými vetrami čučoriedky nevysádzame. Ideálna hladina spodnej vody je 60 cm.

Pestovanie

Rastliny majú plytký koreňový systém, preto stačí jama o hĺbke 20 cm a šírkou 60 cm. Jamu vyplníme substrátom pre pestovanie kanadských čučoriedok alebo rašelinou. Hrabanka nie je vhodná. Potrebné pH je 4 – 5,5. Závlaha sa nesmie podceniť. Mladú rastlinu zalievame raz týždenne 15 – 20 litrov vody a u dospelej rastliny až 40 litrov. Trvalejšie podmáčanie rastline škodí. Kultúrne odrody čučoriedok sú náročné na harmonickú výživu. Pri nedostatku dusíka, fosforu a mikroprvkov sa znižujú prírastky a plodnosť. Najvhodnejšie je prihnojovať rastliny zatlelou hnojom, ktorú zapravujeme do pôdy opatrne, aby sme nepoškodzovali koreňovú sústavu rastliny. Potrebné živiny môžeme dodať Kristalon na rododendrony alebo priemyselnými hnojivami (superfosfátu). Hnojíme raz v apríli, druhýkrát v máji a tretíkrát v júni (v prípade Kristalonu v množstve 0,2 kg, v prípade superfosfátu v množstve 0,5 kg na päťročný ker). Pri dobrej starostlivosti majú rastliny životnosť i 25 rokov. V dvoch rokoch ponechávame dva, v troch tri a v štyroch štyri silné výhony. Slabé a prebytočné výhony odstraňujeme. V šiestom roku ponecháme šesť kostrových výhonov a začíname ker zmladzovať. Najstaršie výhon každým rokom odstránime. Na obsah cukru v plodoch má veľký vplyv slnečné stanovište. Čím viac slnka, tým lepšie. Pri dobrej starostlivosti môže byť výnos z jedného kra 5 – 8 kg. Veľkosť rastlín môže byť až 150 cm. Rastliny nepotrebujú oporu. Rastliny sa pod ťarchou plodov ohnú, ale nezlomí.

Úroda

Dozrievajúce plody chránime pred vtáctvom sieťami. Podľa odrôd dozrievajú plody postupne od júla do konca septembra. Mladé rastliny rodia podstatne väčšie plody.

Pri objednávke uveďte, o ktorý druh (Duke – raný, Bluecrop – stredná, Berkeley – neskoré) máte záujem.





© PepinoGold.sk,
2002 – 2024