SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Kiwano – Cucumis metuliferus

1.2 €/ks

Počet sadeníc:
Pridať kus Odobrať kus
Kiwano
Kiwano - zralé plody vcelku
Kiwano - průřez plodem
Kiwano - dužina
Kiwano - úroda 2012
Kiwano - úroda 2012

O rastline

Pôvod a rozšírenie

Subtropická rastlina Cucumis metuliferus – Kiwano, sa k nám začala dovážať zo Strednej Ameriky a z Izraela. Pozornosť vzbudila svojím nezvyčajným vzhľadom, veľkým množstvom semien a jej využitím v našich podmienkach.

Botanická charakteristika

Kiwano je mohutná, rýchlo rastúca, jednoročná liana, ktorej stonky dosahujú dĺžku viac metrov a prichytávajú sa úponkami opôr podobne ako uhorka. Listy aj stonky sú porastené jemnými chĺpkami podobne ako uhorkové listy. Kvety majú priemer 2 – 3 cm, sú sýto žlté a obojpohlavné na jednej rastline. Tak ako pri uhorkách, tak aj u Kiwana sa za samčími kvetmi objavujú samičie, ktoré majú po opelení plody dorastajúce do dĺžky cca 12 cm a šírky 6 – 7 cm. Plody vajcovitého tvaru sú riedko pokryté tŕňmi vyrastajúcimi z oplodia. Pri dozrievaní sa farba plodu mení od zelenej až k oranžovej. Svojím vzhľadom pôsobí dekoratívne. Dužina je sladkokyslá, rôsolovitá, sýto zelená, rozdelená do niekoľkých komôr a obsahuje biele semená, ktoré sú dlhé 6 mm.

Využitie

Plody sa konzumujú čerstvé. Ozdobne pôsobiace plátky sa dajú využiť na obkladanie jedál. Plody sa rôzne ochucujú, pretože v surovom stave majú nevýraznú, sladkokyslú, uhorkovú chuť. Plod sa rozkrojí pozdĺžne po dĺžke, dužina aj so semenami sa vyberú na misku a buď sa osladia alebo sa pridajú kúsky ovocia, ktoré svojou sladkou chuťou zvýraznia špeciálnu chuť Kiwana. Po vychladnutí môžeme takto upravené plody ešte zvýrazniť pridaním citrónovej šťavy. Podávať môžeme so šľahačkou a oplátkami. Dužina sa dá tiež vybrať z plodov odrezaním hornej (apikálnej) časti. Po jej ochutení vrátiť späť do oplodia a ozdobiť napríklad šľahačkou.

Pestovanie

Kiwano sa dá pestovať všade tam, kde sa darí uhorkám. Dobre sa mu darí vo fóliovníku. Ak sadenice predpestujeme, plody nám dozrejú aj na záhone. V chladnejších oblastiach sa dá pestovať ako rajčina vo fóliových bunkách. Keďže rastlina rastie rýchlo do dĺžky, je vhodné výhonky po 1,5 metroch skrátiť, aby sa rastlina príliš nevysiľovala a využívala tak živiny k rastu plodov. Na jednej rastline sa urodí 7 – 15 plodov. Pôdu vyžaduje ľahkú s dostatkom živín a závlahy. Množenie rastliny prebieha výhradne pomocou semien. Uhorková pleseň rastlinu nenapadá. Taktiež na rastline neboli spozorovaný žiaden škodca.

Prílohy


Kiwano - celý návod na stiahnutie




© PepinoGold.sk,
2002 – 2024