SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Kotvičník zemný – Tribulus terrestris

1.59 €/ks

Vypredané
Kotviční zemný

O rastline

Rod

Rod Tribulus zahrňuje as 15 druhov, ktoré rastú v Stredozemí, v Ázii, v južnej a východnej Afrike, v Južnej Amerike a v Austrálii.

Popis

Kotvičník je jednoročná, 10 až 50 cm dlhá bylina. Stonka sa drží pri zemi, je rozvetvená, pritisnuto chlpatá. Listy rastú oproti sebe, sú pritisnuto chlpaté, nepárne perovito zložené, s 5 až 9 dvojicami lístkov, ktoré majú krátke stopky. Sú podlhovasté alebo kopijovité. Kvety sú jednotlivé v úžľabí listeňa, stopkové, počtom 5, žlté. Kvitne v 6. až 8. mesiaci.

Výskyt

Obvyklým výskytom rastliny sú stepi, piesočnaté pôdy, rumisko. Nájdeme ju aj na pôdach ľahkých, sypkých alebo suchých slnečných miestach.

Rozšírenie

Do ČR a na Slovensku je zavlečený vzácne. najčastejšie sa vyskytuje na nádražiach. Pôvodný výskyt zahrňuje Stredozemie a Blízky východ, tiež od severu po juh Slovenska. V dávnych dobách bol však zavlečený aj do mnohých iných kútov sveta (Ázia, Afrika, Austrália, Južná Amerika)

Liečiteľstvo

Rastlina sa zbiera najviac pre vňať, niekedy aj pre semeno. Obsahuje saponíny, glykosidy, triesloviny, živicu, alkaloidy, flavonoidy, olej, tanin, sacharidy, steroidy a iné. Rastlina pôsobí močopudne (užíva sa preto pri chorobách ľadvín a močových ciest, napomáha napr. rozpúšťaniu močových kamienkov), zvyšuje sekréciu žalúdočných štiav a peristaltiku čriev. Pravdepodobne rozširuje cievy a znižuje krvný tlak.

V poslednej dobe je Kotvičník populárny hlavne ako afrodiziakum (je taktiež nazývaný ako „rastlinnou viagrou“). Údajne u mužov zvyšuje hladinu mužského pohlavného hormónu testosterónu až o 30 % a obdobne u žien zvyšuje hladinu estrogénu. Malo by sa to u obidvoch pohlaví prejaviť významným nárastom sexuálneho libida. Ďalšími dôsledkami tohto pôsobenia by u mužov mohlo byť celkové zníženie pocitu vnútorného nepokoja a nárast svalovej hmoty, u žien potom zmiernenie klimakterických ťažkostí a zníženie množstva telesného tuku.

Podáva sa najčastejšie vo forme odvaru (1 čajová lyžička drogy sa varí 30 minút v 500ml vody, pije sa v 3 dávkach cca 30 minút pred jedlom).

Kotvičník v Českom herbári z roku 1899

Nadseda (Tribulus) rastie v južnej Európe, v Oriente a v severnej Afrike; lodyha Rozvetvený jest guľatá; kvety žlté sú 5 mm. široké. Rastliny tej užíva sa ako lieku očného; tiež proti hnačke, krvotoku a neduhom ústrojenstva močového. Iný druh, v Indii východnej rastúce, potrebuje sa za liek ženúci na moč. Na Antilách rastie druh, ktorého lístie sa potrebuje na obklady a masti proti vyraženinám.

Prílohy


Kotvičník - celý návod na stiahnutie




© PepinoGold.sk,
2002 – 2024