SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Stévia sladká – Stevia rebaudiana

1.89 €/ks

Vypredané
Stevia rebaudiana
Malé sazenice Stevie připraveny k prodeji
Stevia v prvním roce
Stevia v druhém roce

O rastline

Pôvod

Pravdepodobne z Bolívie, odkiaľ sa rozšírila aj do ďalších juhoamerických oblastí. Stevia bola od pradávna pre svoje liečivé účinky a ako sladidlo využívaná indiánmi. V Severnej Amerike aj v Európe sa táto rastlina objavila len nedávno, v Japonsku tvorí základ pre výrobu 40 % všetkých umelých sladidiel.

Botanická charakteristika

Je to vytrvalá bylina, poloker vzpriameného vzrastu vysoký 50 – 80 cm. Pestuje sa ako jednoročná alebo, ako trvácna rastlina. Listy sú protistojné, oválne, po okraji vrúbkované, šedo-zelenej farby a pokryté množstvom jemných chĺpkov. Kvety sa objavujú koncom leta, sú drobné, biele a zlúčené v latnatých kvetenstvách. Stonka je guľatá, bylinná a neskôr drevnatá.

Využitie

Listy rastliny obsahujú prírodné sladidlo, vo vode rozpustný glykozid steviozid. Suché listy sú 200 – 300 x sladšie ako repný cukor. Sú vhodné pri diabetes, pričom majú nulovú kalorickú hodnotu. Ďalej rastlina obsahuje antibakteriálne látky, ktoré majú priaznivý vplyv na ústnu a črevnú mikroflóru a obmedzujú množenie patogénnych baktérií a plesní. Maska z čerstvých listov môže byť použitá pri liečení akné, dermatitída a podobne. Ako Sladidlo sa využívajú buď čerstvé lístočky, ktoré sa lúhujú v teplých nápojoch, alebo sa využíva sušina z listov vo forme prášku, ktorý možno použiť namiesto cukru a synteticky vyrábaných sladidiel.

Pestovanie

Rastlina má rada slnko a teplo. Pri teplote pod 10 °C zastavuje rast a teplota okolo 5 °C už rastlinu poškodzuje a listy vädnú. Pre pestovanie sú vhodné preslnené balkóny, slnečné polohy pri stenách domov a inak proti vetru chránené slnečné miesta. Steviu pestujeme v nádobách o objeme 4 – 8 l naplnených zmesou záhradnej zeminy, kompostu a záhradného substrátu v pomere 1:1:1. Nádoba by mala mať dobrú drenáž. Pre lepšie vetvenie rastliny vo výške 30 cm zaštipujeme. Výhonky zbierame po 3–4 mesiacoch, kedy dosiahnu 50–60 cm. Striháme 20 cm nad zemou. Druhý zber robíme asi za 2 mesiace. Najlepšie sa však darí Stevii v skleníku, kde môžeme zbierať aj 3 x do roka. Na jeseň, kedy teploty začnú klesať, rastlina zastavuje rast a zaťahuje sa do koreňov. Listy žltnú a opadávajú. V tejto dobe rastlinu zostriháme asi 10 cm nad zemou a zimujeme vo vzdušnej miestnosti pri teplote 8–14 °C. Zalievame minimálne, substrát ale nesmie úplne vyschnúť. V prvých jarných mesiacoch rastlinu prebúdzame k životu. Kvetináč dáme na vnútornú parapetu južného okna a mierne zalejeme. Rastlina prežíva zimu v koreňoch, kde v pôde vytvorí množstvo nových výhonkov. Aj na prvý pohľad suchá rastlina nás môže na jar príjemne prekvapiť. Rastliny presadzujeme do väčšieho kvetináču, keď vidíme, že začínajú pučať prvé výhonky. Prihnojujeme každých 14 dní Kristalónom Štart alebo Kvet. Škodcovia neboli v našich zemepisných podmienkach na Stevii doteraz pozorovaní a tiež zdravotný stav rastliny sa javí ako veľmi dobrý.

Prílohy


Stevia - celý návod na stiahnutie
© PepinoGold.sk,
2002 – 2021