SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Actinidia arguta 74-49 – samica

3.89 €/ks

Vypredané
Actinidia arguta 74-49

O rastline

Pôvod

Latinský názov arguta = významná alebo význačná. Rastlina je vzrastná, pomerne odolná voči mrazu (až – 18 C). Patrí do triedy dlhoplodých aktinídií typu kolomikta. Rastliny majú veľa foriem, ktoré neboli doteraz preskúmané. Sú rozšírené vo východnej Ázii a na Kurilských ostrovoch. Nazývajú sa malé kiwi a u nás sú známe napr. hybridy Kijevskaja, ktorá ma silno aromatické plody (12g) a jednodomá samoprašná „Issai“. Toto sú len niektoré formy. Existujú aj hybridy sibírske, ruské alebo ukrajinské a veľa ďalších, ktoré však často majú len regionálny význam.

Botanická charakteristika

Actinidia je mohutná, rýchlo rastúca drevnatá liana s opadavými listami. Dožíva sa päťdesiat rokov a viac. Za deň dokáže narásť o 5 – 10 cm. Zimné puky sú zarastené v listových vankúšoch, ktoré zostávajú po opadnutí listov. Na jar vankúšiky prasknú a tak uvoľňujú priechod plodnému alebo predlžovaciemu výhonu. Koreňový systém je bohatý a značne sa rozrastá. Koreňové vlastnenie je pod povrchom pôdy, preto musia byť horné vrstvy dostatočne vyživované a pokryté vrstvou mulčovacieho materiálu, slúžiaceho hlavne k udržovaniu trvalej vlhkosti.

Kvety

Actinidia arguta 74–49 nie je samoopelivá rastlina a k opeleniu potrebuje samčími kvitnúce rastliny (pozri. Actinidia arguta – samec). U nás rozkvitajú Actinidie spravidla v máji až juni a kvitnutie trvá 7 – 14 dní. Po opelení sa biele kvety sfarbia do zlta až hneda, opadne a objavia sa prvé plody. Kvety sa tvoríme na letorastoch z dvojročného dreva a to v podpazuší 1. až 8. listu.

Plody

Plody Actinidie arguta jsou zelené, okrúhle a dozrievajú v septembri až oktobra. Ich veľkosť je 30×15mm a hmotnosť okolo 10g. Majú vynikajuca chuť, jsou sladkokyslé, aromatické, bohaté na vitamín C. V zrelosti jsou olivovo sfarbené. Nezrelé plody jsou horúce až trpké. Šupka je hladká a nie je potrebne ju šúpať.

Pestovanie

Všeobecne môžeme povedať, že actinidie vysádzame a pestujeme podobne ako vinič hroznorodý. Pred vysadením je potrebné pôdu obohatiť rašelinou a kompostom. Pretože sa jedná o popínavú, resp. ovíjavú rastlinu, ktorá vyžaduje oporu. Vysádzame ju ku kolu, pergole a pod. 2 až 4 metre od seba. Mladé rastliny vysádzame von až po odznení posledných mrazov koncom mája. Rastliny vysadené na jar sú už v prvom roku celkom mrazu odolné a nemusia sa pred zimou nijak chrániť. Plodnosť začína asi v druhom alebo treťom roku. Rez je veľmi dôležitý, podobne ako u viniča hroznorodého. Plodonosné vetvy vyrastajú z prvých troch až šiestich pupeňov na hlavných výhonoch, ostatné je nutné odstraňovať. Najlepšie výhony včas rozvádzame po opornej konštrukcií a priväzujeme. Behom vegetácie je nutné niekoľkokrát dorastajúce letorasty priväzovať, a skracovať ich za 6. listom nad vyvíjajúcimi plodmi. Vždy po zbere, v období vegetačného kľudu, odrezávame na vetve výhony, ktoré už plodili. Čas od času je potreba rastlinu presvetliť. Tak ako u viniča hroznorodého výhony narežeme v dobe rašenia, pretože rastliny strácajú mnoho lymfy a vysiľujú sa. Actinidia potrebuje výdatnú závlahu. Ak je suchá, zhadzuje listy. Rastlina plodí už v druhom roku, dorastá do 2 – 4 metrov a je mrazu odolná do –20 C. Má hladké plody veľkosti 30×15mm, ktoré dozrievajú v októbri.

Prílohy


palkovice

Actinidia arguta 74-49 - celý návod na stiahnutie
© PepinoGold.sk,
2002 – 2024