SADENICE EXOTICKÝCH RASTLÍN

Česky Slovensky
Vrátiť sa na ojednávkový formulár

Actinidia arguta – samec

3.89 €/ks

Počet sadeníc:
Pridať kus Odobrať kus
Actinidia arguta - samec

O rastline

Pôvod

Latinský názov arguta = významná alebo význačná. Rastlina je vzrastná, pomerne odolná voči mrazu (až – 18 C). Patrí do triedy dlhoplodých aktinídií typu kolomikta. Rastliny majú veľa foriem, ktoré neboli doteraz preskúmané. Sú rozšírené vo východnej Ázii a na Kurilských ostrovoch. Nazývajú sa malé kiwi a u nás sú známe napr. hybridy Kijevskaja, ktorá ma silno aromatické plody (12g) a jednodomá samoprašná „Issai“. Toto sú len niektoré formy. Existujú aj hybridy sibírske, ruské alebo ukrajinské a veľa ďalších, ktoré však často majú len regionálny význam.

Botanická charakteristika

Actinidia je mohutná, rychle rostoucí dřevitá liána s opadavými listy. Dožívá se padesáti a více let a dokáže za den narůst o 5–10 cm. Zimní pupeny jsou zarostlé v listových polštářcích, které zůstávají po opadaní listů. Na jaře polštářky prasknou a tak uvolňují průchod plodnému nebo prodlužovacímu výhonu. Kořenový systém je bohatý a značně se rozrůstá. Kořenové vlásnění je pod povrchem půdy, proto musejí být horní vrstvy dostatečně vyživovány a kryté vrstvou mulčovacího materiálu hlavně k udržení trvalé vlhkosti.

Kvety

Jeden samec stačí pre opelenie siedmich samíc. Actinidia arguta samec je vhodný k Actinidi Arguta 74–49, ktorá nie je samoopelivá rastlina a prítomnosť samca zvyšuje úrodu. U nás rozkvitajú actinidie spravidla v máji až júni a kvitnutie trvá 7 – 14 dní. Po opelení sa biele kvety sfarbia do žlta až hneda, opadnú a objavia sa prvé plody. Kvety sa tvoria na letorastoch z dvojročného dreva a to v podpaží 1. až 8. listu.

Pestovanie

Všeobecne môžeme povedať, že actinidie vysádzame a pestujeme podobne ako vinič hroznorodý. Pred vysadením je potrebné pôdu obohatiť rašelinou a kompostom. Pretože sa jedná o popínavú, resp. ovíjavú rastlinu, ktorá vyžaduje oporu. Vysádzame ju ku kolu, pergole a pod. 2 až 4 metre od seba. Mladé rastliny vysádzame von až po odznení posledných mrazov koncom mája. Rastliny vysadené na jar sú už v prvom roku celkom mrazu odolné a nemusia sa pred zimou nijak chrániť. Plodnosť začína asi v druhom alebo treťom roku. Rez je veľmi dôležitý, podobne ako u viniča hroznorodého. Plodonosné vetvy vyrastajú z prvých troch až šiestich pupeňov na hlavných výhonoch, ostatné je nutné odstraňovať. Najlepšie výhony včas rozvádzame po opornej konštrukcií a priväzujeme. Behom vegetácie je nutné niekoľkokrát dorastajúce letorasty priväzovať, a skracovať ich za 6. listom nad vyvíjajúcimi plodmi. Vždy po zbere, v období vegetačného kľudu, odrezávame na vetve výhony, ktoré už plodili. Čas od času je potreba rastlinu presvetliť. Tak ako u viniča hroznorodého výhony narežeme v dobe rašenia, pretože rastliny strácajú mnoho lymfy a vysiľujú sa. Actinidia potrebuje výdatnú závlahu. Ak je suchá, zhadzuje listy. Rastlina plodí už v druhom roku, dorastá do 2 – 4 metrov a je mrazu odolná do –20 C. Má hladké plody veľkosti 30×15mm, ktoré dozrievajú v októbri.

Prílohy


Actinidia arguta samec - celý návod na stiahnutie
© PepinoGold.sk,
2002 – 2023